Admin area

Categories

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Friday, April 2, 2021

Kredyty gotówkowe są coraz popularniejsze wśród Polaków - wiele osób decyduje się na pożyczkę, aby poprawić komfort życia lub wyjechać na wymarzone wakacje. Czego jednak wymagają banki od potencjalnych kredytobiorców?

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa to współczynnik oceny ryzyka obliczany przez banki - im wyższa nasza zdolność kredytowa, tym większe mamy szanse na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o pożyczkę. Na zdolność kredytową składają się m. in. takie czynniki jak wysokość zarobków, staż i rodzaj pracy oraz stan rodzinny.

Najprostszym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest zmniejszenie swoich wydatków i w miarę możliwości zwiększenie dochodów. Warto również pozbyć się innych zadłużeń jeżeli takie posiadamy.

Jakich dokumentów będzie od nas potrzebował bank?

Do zawarcia umowy zawsze będziemy potrzebować dowodu osobistego. Oprócz tego banki mogą żądać innych dokumentów, w zależności od wysokości i przeznaczenia kredytu i tego jaka była nasza wcześniejsza historia kredytowa. Jeżeli wcześniej braliśmy pożyczki i nigdy nie było z nimi problemu to powinno wystarczyć zaświadczenie o zarobkach. Natomiast w przypadku pierwszego kredytu banki zazwyczaj chcą sprawdzić potencjalnych klientów bardziej szczegółowo i potrzebują zaświadczeń z pracy, aby sprawdzić rodzaj umowy oraz staż pracy.

W przypadku emerytów i rencistów zazwyczaj wymagany jest dowód osobisty, dokument potwierdzający uprawnienie do świadczeń i odcinek ostatniego przelewu. Oczywiście dokumenty, które musimy dostarczyć mogą się różnić w przypadku poszczególnych banków.

Czy można otrzymać kredyt nie mając umowy o pracę?

Banki nie wykluczają takiej możliwości, jednak otrzymanie kredytu gotówkowego nie mając umowy o pracę jest dużo trudniejsze. Podstawą do podjęcia decyzji w takim przypadku, będzie nasza historia kredytowa - jeśli mamy czyste konto to jest szansa na pozytywną decyzję.

Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o dzieło lub zlecenie to potrzebne będzie udokumentowanie naszych przychodów z ostatnich 3 miesięcy - czasami może to być okres dłuższy lub krótszy w zależności od banku i kwoty o jaką się ubiegamy.

Dlaczego wiele osób stawia na kredyty konsolidacyjne?

Tuesday, February 9, 2021

Sporo osób mających na swoim koncie długi o charakterze bankowym decyduje się na różnego rodzaju kredyty konsolidacyjne. W wielu przypadkach mogą być one bowiem bardzo praktycznym, przydatnym oraz atrakcyjnym rozwiązaniem. Wszystko zależy tutaj od szeregu okoliczności towarzyszących, dlatego też decyzja dotycząca kredytu konsolidacyjnego powinna być podejmowana świadomie, z rozwagą oraz odpowiedzialnie. Niemniej jednak kredyty konsolidacyjne są popularne, a wpływ ma na to kilka podstawowych czynników, które warto przeanalizować.

Możliwość modyfikacji warunków spłaty zadłużeń

Kredyty konsolidacyjne w wielu przypadkach umożliwiają wprowadzenie pewnych modyfikacji do warunków spłaty swoich długów. Jest to bardzo wygodna opcja, która niejednokrotnie okazuje się po prostu potrzebna ze względu na okoliczności towarzyszące. Ważne jest jednak to, aby rozsądnie podchodzić do tego typu możliwości. Istnieją bowiem tutaj różnego rodzaju mechanizmy, które mogą mieć znaczenie z punktu widzenia procesu decyzyjnego. Przykładowo, jeżeli chcemy obniżyć comiesięcznie spłacane raty, może to oznaczać wydłużenie czasu trwania zobowiązania, co może się przełożyć na wzrost całkowitych kosztów zobowiązania. Jest to tylko jeden z wariantów, dlatego do dokonania wyboru potrzebna jest dokładna analiza wszystkich aspektów sprawy.

Łączenie kilku długów w jeden

Podstawową funkcją kredytów konsolidacyjnych jest to, że pozwalają one na łączenie kilku długów w bankach w jeden. To bardzo wygodne z punktu widzenia organizacyjnego. Zamiast wykonywać bowiem kilka różnorodnych przelewów w miesiącu, przeprowadza się jeden. Jest to praktyczne z perspektywy strategicznej. Sam ten czynnik nie powinien jednak decydować o naszym wyborze dotyczącym zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego lub też rezygnacji z takiej opcji.

Szeroki wybór ofert kredytów konsolidacyjnych

Z pewnością duże znaczenie z punktu widzenia popularności kredytów konsolidacyjnych ma również fakt, że jest ich na rynku dość dużo, przez co wiele osób ma możliwość poszukiwania atrakcyjnych ofert. To niewątpliwie ciekawa opcja. Trzeba mieć na uwadze to, że wszelkie zobowiązania finansowe muszą być dopasowane do naszej sytuacji oraz indywidualnych potrzeb.