Admin area

Categories

Na co zwrócić uwagę podczas brania kredytu gotówkowego?

Friday, July 17, 2020

Kredyt gotówkowy to wygodna forma pożyczki, którą możemy przeznaczyć np. na wakacje, remont, czy nieprzewidziane wydatki. Zaciągnięte w ten sposób zobowiązanie możemy wykorzystać na dowolne cele. Na co należy zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu gotówkowego? Pod adresem www.pystyportfel.pl znajdziesz ciekawe wpisy o tematyce finansowej.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kredyt gotówkowy. Jest to jeden z podstawowych produktów proponowanych przez bank, inaczej nazywany pożyczką gotówkową lub kredytem konsumpcyjnym. Przy czym warto zaznaczyć, że kredytu gotówkowego udzielić może nam tylko bank, firmy pożyczkowe i pozabankowe mogą nam zaoferować tylko pożyczkę.

O czym warto pomyśleć przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście potrzebujemy kredytu. Jeśli po głębszej analizie stwierdzimy, że dodatkowy zastrzyk gotówki jest nam niezbędny, wtedy koniecznie musimy przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze zastanówmy się nad tym, jakiej kwoty potrzebujemy, po drugie, jaka rata kredytu jest dla nas realna do spłacenia. Równie istotne będzie również to, przez jaki czas chcemy spłacać kredyt. Oczywiście im dłuższy czas spłacania, tym niższe raty, ale wzrasta koszt kredytu. Zachowajmy rozwagę, lepiej zdecydować się na niższą ratę, niż na ratę zbyt wysoką, której nie będziemy w stanie spłacić. Pamiętajmy o sytuacjach losowych, które mogą nam się przydarzyć i uniemożliwić regularną spłatę zadłużenia. W takich przypadkach niższą ratę zdecydowanie łatwiej będzie nam spłacić. Miejmy też na uwadze, że oprócz kwoty, którą pożyczymy będziemy musieli spłacić również koszty kredytu. Weźmy to wszystko pod uwagę.

Znalezienie właściwego kredytu

Następnie warto dokonać w sieci przejrzenia aktualnych ofert kredytów gotówkowych. Niektóre strony internetowe oferują czytelne zestawienie rankingów kredytów, aktualizowane nawet co miesiąc. Zapoznajmy się z nimi, następnie wybierzmy dwa/trzy, które wydają nam się najbardziej dla nas atrakcyjne i skontaktujmy się z placówką w celu ich weryfikacji. Warto wziąć pod uwagę fakt, że bardzo często bank, w którym posiadamy konto, może nam zaoferować lepsze warunki niż inne placówki. Dlatego warto skontaktować się z nim w pierwszej kolejności.

Co jest nam potrzebne do zaciągnięcia kredytu gotówkowego?

Bank udziela kredytu w oparciu o naszą zdolność kredytową, na którą składa się wysokość naszych zarobków. Dobrze widziane jest regularne wynagrodzenie wypłacane na nasze konto. Pracownik banku zapyta nas więc o rodzaj naszego zatrudnienia. Bank sprawdzi nas również w Biurze Informacji Krajowej, dzięki czemu dowie się, czy nie mamy zaległości w spłacie innych zobowiązań. Im lepsza historia, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania kredytu. Podczas wizyty w placówce warto zapytać pracownika o to, ile wynoszą dodatkowe koszty, takie jak prowizja, oprocentowanie oraz rzeczywisty koszt kredytu. Nie bez znaczenia jest też wysokość miesięcznej raty. W przypadku oprocentowania dowiedzmy się także, czy jest ono stałe, czy zmienne. Jeśli będzie to oprocentowanie zmienne, to musimy liczyć się z wahaniem stóp procentowych, co może spowodować wzrost raty. Jeśli zaś chodzi o prowizję, to może być ona jednorazowa lub rozłożona na raty. Dlatego tak ważne jest prześledzenie umowy przed jej podpisaniem, a jeśli mamy jakiekolwiek pytania nie wahajmy się ich zadać pracownikowi. Jednocześnie nie bójmy się, wszystko musi być zawarte w umowie, dlatego prześledźmy ją uważnie i na spokojnie przeanalizujmy wszelkie zapisy.

Add comment

Fill out the form below to add your own comments