Admin area

Categories

Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego?

Tuesday, July 23, 2019

Refinansowanie kredytu hipotecznego to jedna z form restrukturyzacji zadłużenia. Refinansowanie to nic innego, jak wyczekiwanie na coraz lepsze oferty spłaty zobowiązania i przenoszenie umowy z banku do banku.

Najważniejsze zalety refinansowania kredytu hipotecznego:

  • obniżenie kosztów całkowitych w dłuższym terminie,
  • faktyczna poprawa zdolności kredytowej,
  • ograniczenie ryzyka spłaty kredytu hipotecznego,
  • podjęcie walki ze zbyt wysokimi stopami procentowymi, zmienną polityką monetarną.

Narzędzie negocjacyjne w rękach kredytobiorcy

Banki zarabiają najwięcej na kredytach hipotecznych i rywalizują ze sobą marżą, warunkami promocyjnymi, łatwością dopełnienia formalności przy refinansowaniu. Nie można pozostawać lojalnym w stosunku do jednego banku, ponieważ oferty kredytów hipotecznych zmieniają się na przestrzeni lat i jeżeli ich nie porównujesz tracisz szansę na optymalizację budżetu. Najczęściej refinansowanie kredytu hipotecznego umożliwia obniżenie raty podobnie do konsolidacji. Profilaktyczne porównywanie kredytów hipotecznych już po podpisaniu umowy przydaje się w ocenie konkurencyjności podjętej wcześniej decyzji. Groźba refinansowania zmusza często dotychczasowego kredytodawcę do zmiany warunków i do wyjścia naprzeciw konsumentowi. Refinansowanie to doskonałe narzędzie do podjęcia próby negocjacji.

Kiedy warto podjąć decyzję o refinansowaniu zobowiązania?

Najlepszy moment na refinansowanie kredytu hipotecznego to perspektywa delikatnego pogorszenia zarobków, prognozy wzrostu stóp procentowych, zły kontakt z bankiem. Przy refinansowaniu możesz zmienić system rat z równych na malejące, co pozwala znacząco obniżyć koszty zobowiązania z zachowaniem bardzo atrakcyjnych warunków kredytowania. Niektórzy kredytobiorcy zaciągali kredyty hipotecznego w okresie bardzo wysokich stóp procentowych, do tego w momencie najwyższych marż banków. W takim przypadku przejście do tańszej instytucji finansowej wydaje się logicznym rozwiązaniem.

Na jakie koszty powinieneś się przygotować?

Koszty i zabezpieczenia przy refinansowaniu kredytu hipotecznego nie ulegają zmianie, a bank naturalnie przeprowadza analizę zdolności kredytowej. Przygotuj się na przeprowadzenie modyfikacji w dziale ksiąg wieczystych i na koszty ubezpieczenia.

Obniżenie kosztów kluczowym celem kredytobiorcy

Nie przejmuj się lojalnością przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, ale przede wszystkim dbaj o własne interesy i optymalizację zadłużenia, bo to pozwoli szybciej cieszyć się faktyczną własnością majątku.